You are viewing a single comment's thread from:

RE: Three meals for $1 / day total. Doing the impossible.

in Hive Learners2 years ago

Thanks for sharing but things are way more expensive in Nigeria, just yesterday I bought a cup of flour for N200 ($0.45)
To be honest you can’t even use N1000 to get three square meals a day, might be possible in some other state but on the side I stay it’s quite impossible

Sort:  
 2 years ago  

I'm so sorry that inflating is so bad there. In some ways I wish I was there to investigate personally but that is obviously not possible. I'm thinking it might be like when I'm in the Philippines. Shopping in the market there are no deals. Low prices are only found when dealing with the Bodega or grain traders and they only deal with you when you are wealthy or businessman.

Thanks for the reply

 2 years ago  

It’s quite really bad.
You’re welcome